دستورالعمل صحیح استفاده از باتری لپ تاپ

راهنمایی افزایش طول عمر و دستورالعمل صحیح استفاده از باتری لپ تاپ

در دنیای امروز داشتن لپ تاپ و استفاده ان برای انجام امور درسی، کاری و یا حتی تفریحی و سرگرمی امری بدیهی است و عجالتاً در مواقعی که به برق دسترسی نداریم باتری لپ تاپ نقش مهمی در کارایی لپ تاپ ما دارد در نتیجهبرای جلوگیری از خرابی باتری لپ تاپ، توجه به دستورالعمل صحیح و نگهداری طول عمر باتری لپ‌تاپ دغدغه‌ی بسیاری از کاربران است.

در اینجا می خواهیم به نکاتی اشاره کنیم که از طرز صحیح نگهداری باتری و شارژ و کالیبره کردن ان اگاه شوید و بتوانید عمر باتری خود را افزایش دهید. با اینکه باورهای سنتی بسیاری در نزد عامه وجود دارد که چطور از باتری محافظت کنیم اما این نظرات و باورها در مورد نسل جدید باتری‌های لیتیومی صدق نمی‌کند. بنابراین درصدد هستیم که اطلاعات درستی در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید از آن بهرمند گردید.

شارژ باتری لپ تاپ
تخلیه شارژ باتری لپ تاپ

نگهداری از باتری لپ‌تاپ

 • توجه فرمایید باتری خریداری شده دارای شارژ اولیه می باشد را تخلیه کنید.
 • هنگام استفاده باطری برای اولین بار لطفا باطری را به مدت 20 الی 80 دقیقه (به صورتی که نوت بوک خاموش باشد) در شارژ گذاشته تا 100% شود.
 • خالی کردن باطری تا 0% ممنوع می باشد؛ در غیر این صورت باطری به سادگی خراب می شود و عمر باطری کاهش می یابد.
 • باتری نباید به صورت متمادی به شارژر متصل باشد و پس از شارژ کامل فوراً کانکتور آداپتور را از دستگاه جدا کنید.
 • برای نگهداری بهتر باتری لپ تاپ باطری باید حداقل یک بار در هفته شارژ و دشارژ شود.
 • زمان کلی استفاده از شارژر باتری ارتباط مستقیم به نوع سخت افزار نوت بوک و طراحی آن دارد.
 • باتری باید از گرما و حرارت، ولتاژ بالا و از دسترسی کودکان دور باشد.
 • برای جلوگری از خرابی باتری هرگز باطری در حال استفاده یا شارژ شدن را از دستگاه خارج نکنید.
 • هنگامی که باتری جدید تهیه می کنید و باتری توانایی شارژ شدن ندارد ممکن است مشکل از آداپتور یا لپ تاپ شما باشد. در این مورد به متخصص مربوط مراجعه فرمایید.
 • اگر باتری برای زمان زیادی استفاده شده (بیش از دو سال) باتری باید تعویض شود تا از احتمالات مترقبه جلوگیری شود.

آیا پدیده‌ی حافظه‌ی باتری صحت دارد؟

بر اساس یک باور اشتباه اگر شما پیش از شارژ مجدد باتری لپ ‌تاپ خود ان را کاملا تخلیه نکنید یا آن را پیش از شارژ کامل از برق بیرون بکشید به باتری آسیب وارد خواهد شد؛ بدین ترتیب که بخشی از ظرفیت باتری که مورد استفاده قرار نمی ‌گیرد فراموش شده بنابراین ظرفیت باتری کم می شود.

به عبارت ‌دیگر بر اساس این نظر بهترین حالت شارژ کردن باتری این است که بگذاریم سطح شارژ تا ۰ درصد کاهش بیابد و بعد باتری را تا ۱۰۰ درصد شارژ کنیم. در واقع این باور در مورد باتری‌های قدیمی نیکلی صحیح بوده ولی در باتری های لیتیومی جدید هر چقدر چرخه تخلیه باتری کمتر باشد باتری طول عمر بیشتری دارد.

اگر قصد دارید باتری لپ‌تاپ خود را برای مدت طولانی بدون استفاده نگهداری کنید لازم است قبل از این کار شارژ آن را به حدود ۴۰ درصد برسانید. همچنین محل نگهداری باید تا جای ممکن دور از گرما، محیط خشک و تمیز باشد. باتری را می‌توان در یخچال یا سردخانه (دمای بین ۰ تا ۱۰ درجه‌ی سانتی‌گراد) نگهداری کرد، ولی به‌ شرط اینکه نسبت به رطوبت کاملا عایق‌ بندی شده باشد. بار دیگر لازم است یادآوری کنیم که بدترین دشمن باتری‌ های لیتیومی حرارت است.

بنابراین در شرایط استفادۀ معمولی که لپ‌تاپ بیش ‌از حد داغ نمی‌شود (دمای ۴۰ تا ۵۰ درجه برای پردازنده و هارددیسک) مانعی برای باقی ماندن باتری در لپ‌تاپ وجود ندارد. ولی هنگام پردازش‌های سنگین (دمای بالای ۶۰ درجه) بهتر است باتری را در صورت امکان از لپ‌تاپ خارج نمایید. برخلاف باور عمومی دشمن اصلی باتری‌های لیتیومی در زمانی که ۱۰۰ درصد شارژ شده‌اند باقی ماندن در برق نیست بلکه ایجاد حرارت توسط لپتاپ و اثر گذاری این حرارت بر روی باتری است.

چگونه می توان باتری خود را برای مدت زمان بیشتری نگه داشت؟

آیا وقتی لپ تاپ به برق مستقیم وصل است باتری را در آوردیم؟

بسته به شرایط می‌تواند هم درست باشد و هم غلط. به‌طورکلی متصل ماندن لپ‌تاپ به منبع برق هنگامی‌که باتری به‌طور کامل شارژ شده است هیچ ضرری ندارد؛ چراکه به‌محض رسیدن سطح شارژ باتری لپ‌تاپ به ۱۰۰ درصد، ورود الکتریسیته به آن متوقف شده و جریان برق به‌طور مستقیم به سیستم پاور لپ‌تاپ هدایت خواهد شد. با این‌حال باقی ماندن باتری در لپ‌تاپ هنگام استفاده از منبع برق شهری می‌تواند یک ایراد داشته باشد که سخت‌افزار لپ‌تاپ آن را در معرض حرارت بیش ‌ازحد قرار دهد.

سلول باتری:

برخی از باتری لپ تاپ ها که قابلیت جدا شدن از دستگاه را دارند از چندین سلول تشکیل شده اند تا نیروی برق را در خود ذخیره سازند.

این سلول ها از نظر ظاهری شبیه باتری های قلمی است ولی کمی بزرگ تر با ظرفیت و ولتاژ بالاتر می باشند. باتری های لپ تاپ از نظر تعداد cell یا همان سلول با هم متفاوت بوده و تعداد سلول های باتری ممکن است 2، 4، 6، 9 و… سل باشد.

تعداد سلول باتری بر روی عملکرد و مدت زمانی که باتری کار می دهد و شارژ نگه می دارد تاثیر مستقیم دارد قطعا باتری که دارای سلول بیشتری می باشد مدت زمان بیشتری شارژ نگه خواهد داشت به عبارت دیگر می توان گفت افزایش تعداد سلول ها رابطه مستقیمی با حجم، وزن، قیمت و توان باتری دارند.

سلول باتری لپ تاپ

چگونه باتری اصل و اورجینال را از فیک تشخیص دهیم؟

کیفیت ساخت بدنه

باتری های اورجینال و اصل دارای کیفیت بدنه بسیار خوب و قابل قبولی با کیفیت و pvc هستند؛ باتری بر روی بدنه لپ تاپ به خوبی قرار گرفته و کاملاً با بدنه دستگاه بدون هیچ برآمدگی فیت و هماهنگ می شود. برچسب‌ها به صورت کاملاً با کیفیت بر روی بدنه چسبیده و اندازه آن است. نوشته‌های روی برچسب‌ها با فونت خوانا نوشته شده و هیچ چیز غیرعادی ظاهری در آن مشاهده نمی‌شود.

توجه به وزن باتری

باتری‌های اصل، علاوه بر شکل ظاهری باکیفیت‌تر، دارای وزن سنگین‌تری هستند و برای اطلاع دقیق از وزن باتری لپ‌تاپ خود به وب سایت سازنده آن مراجعه کرده و وزن آن را  بررسی کنید. سپس با قرار دادن باتری بر روی ترازو می‌توانید از وزن باتری مطلع شده آن را  مقایسه کنید. درصورتی‌که باتری خیلی سبک‌تر از وزن درج شده در وب سایت است؛ امکان فیک بودن باتری بسیار بالا می‌باشد.

تاریخ ساخت باتری لپ‌ تاپ

باتری ها حتی اگر استفاده نشوند به طور معمول عمر مفیدشان 2 الی 3 سال می باشد. باتری‌های موجود در بازار دارای یک تاریخ ساخت هستند که هم بر روی بدنه و هم بر روی جعبه  هک شده است. در هنگام خرید، بهتر است به تاریخ ساخت باتری بر روی بدنه و جعبه توجه کرده و هر دو را تطابق دهید و در صورت مغایرت آن را به فروشنده اعلام کنید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  Main Menu